Blog

Spor yaralanmalarına karşı ağız koruyucular

Spor yaralanmalarına karşı ağız koruyucular

Bu yazımızda, ülkemizde ve tüm dünyada spora verilen önemin gittikçe artması ile çocukların sportif faaliyetlere katılımı gün geçtikçe artış göstermesi, ağız koruyucusu kullanımının önemine değineceğiz.

Bu spor dalları içerisinde özellikle rakiple temas hali olan boks, tek-vando, jui-jitsu, kickboks  gibi uzak doğu sporları ve buz hokeyi, binicilik, bisiklet  gibi bireysel yapılan sporlar olabildiği gibi basketbol, futbol, voleybol, hentbol gibi takım sporlarında ağız ve diş bölgesinde yaralanmalar sıklıkla görülmektedir.  Bu sporları yaparken çocukların düşme ya da çarpışmaları sonucu sadece dişlerinde değil çene kemikleri ve dişetlerinde de yaralanmalar görülmektedir.  Spor kazaları sonucu kafa ve yüz bölgesinde meydana gelen yaralanmalar oldukça yaygındır. Hatta yapılan çalışmalar çocuklarda ve yetişkinlerde spor yaralanmalarının tüm yaralanmaların yaklaşık dörtte birini meydana getirdiğini göstermektedir. Oluşan bu yaralanmalar sonucu özellikle üst çene ön bölge dişlerinin kırılması, yerinden çıkması, çene kırıkları ve dişeti yırtılmaları sıklıkla görülmektedir. Çocuklarda meydana gelen bu yaralanmalar sadece tıbbi olarak değil aynı zamanda da hem çocukta hem de ailelerinde ciddi psikolojik sorunlara yol açabilir. Hatta aile ve çocuğun spora karşı bakış açısını değiştirerek onları spor faaliyetlerinden uzaklaştırabilir.

Yaralanma Sonuçları

Yapılan spora bağlı olarak görülen bu yaralanmalar özellikle üstçenenin daha önde konumlandığı çocuklarda daha şiddetli sonuçlar doğurabilmektedir.

Bu travmatik yaralanmalar sonrası yapılacak tedavinin hiç vakit kaybetmeden özellikle çene travmaları konusunda bilgili uzman bir çocuk diş hekimi tarafından yapılması oluşan hasarın uygun şekilde onarılması açısından çok önemlidir. Bu konu hakkında daha geniş bilgiyi yazılarım içerisinde bulabilirsiniz.

Spor aktiviteleri sırasında çene ve yüz bölgesinde oluşabilecek darbelerin şiddetini azaltmak bu yaralanmaların doğurabileceği olumsuz sonuçları azaltmak açısından oldukça önemlidir. Bu amaçla dişleri, çene kemiğini, dudak, dil ve ağız içerisindeki yumuşak dokuları korumak amacıyla “ağız koruyucusu” ya da mouthguard denilen esnek ağız içi apareyleri kullanılmalıdır. Bu ağız koruyucularının kullanımının spor aktivitesi sırasında ağız ve çene bölgesindeki kırık ve yaralanmalarının görülme sıklığını ciddi oranda azalttığı görülmektedir.

Ağız koruyucularının faydaları

Ağız koruyucuları aynı zamanda çene eklemine gelen darbenin şiddetini de azaltarak kafa içi basıncı ve kemiklerde meydana gelebilecek kırıkları da azaltmaktadır. Günümüzde, spor eğitmenlerinin, ailelerin ve sporcuların ağız koruyucular konusunda bilinçli olması ve bu bilincin yaygınlaşması oldukça önemlidir.

Yapılacak ağız koruyucular standart olarak hazır alınan ve uzman bir çocuk diş hekimi tarafından çocuğa özgü olarak hazırlananlar olmak üzere ikiye ayrılır. Hazır olarak satılan ağız koruyucuları bireyin doğal diş ve çene dokularına tam olarak uyumlu olmadığından koruyuculukları bireye özgü yapılanlar kadar koruyucu olamayabilir. Üstelik bu ağız koruyucularının materyalleri uygun şekilde ağız içi dokulara uygun olmadığından ağız içerisinde tahrişe neden olabilir. Bu durum ağız koruyucuların çocuk tarafından kullanımını güçleştirdiğinden takılmamalarına da neden olur.

Çocuğun ağız içi dokularını, çene yapısını ve yaptığı sporun cinsinin hep birlikte değerlendirilmesi yapılacak ağız koruyucunun tipine karar vermek açısından oldukça önemlidir. Yapılacak spor sırasında darbenin sıklıkla nereden gelebileceği ve çene – yüz bölgesinde hangi dokuların bu darbelerden en çok korunması gerekeceği uzman bir çocuk diş hekimi tarafından değerlendirilir ve buna uygun olarak ağız koruyucusu yapılır. Ağız koruyucusu kullanımı sırasında çocuğun ağzında meydana gelen rahatsızlıklar ise kontrol randevularında uzman çocuk diş hekimi tarafından düzeltilir. Böylece çocuğun bu ağız koruyucusunu konforlu bir şekilde kullanması sağlanarak, çocuğun kendi ağız koruyucusunu kullanmasının devamlılığı sağlanmış olur.

Ağız koruyucularının özellikle spor antrenörleri tarafından özendirilmesi çocuklarda spora bağlı oluşabilecek yaralanmaların önüne geçilmesi açısından da önemlidir.

Her türlü soru ve muayene için ekibimizle yanınızdayız.

Prof. Dr. Ayça Tuba Ulusoy

Yummy Teeth Çocuk & Genç

Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

Devamı..

Çocuklarda çene eklemi problemleri nelerdir?

Çocuklarda çene eklemi problemleri

Halk dilinde çene kemiği olarak bilinen dış kulağın önünde bulunan, alt çeneyi üst çeneye yani kafa kaidesine bağlayan ve kabaca ağzımızı açıp kapamaya yarayan ekleme temporo mandibuler eklem denir.

Bu eklemde meydana gelen patolojiler sonucu çenenin hareketi sırasında alt ve üst çene arasındaki uyum bozulur. Diz ekleminde meydana gelen patolojilerde nasıl ki yürüme ve hareket etme kısıtlı ve ağrılı bir durum sergiliyorsa, çene ekleminde meydana gelen rahatsızlıklar da benzer şekilde geriye dönüşü olmayan problemlere yol açar. Ancak ne yazık ki çene ekleminde meydana gelen hastalıklar küçük yaşlarda hiçbir belirti vermeyebilir. Ancak yaş ilerledikçe özellikle adolesan dönemde çocuklarda şu belirtiler başlayabilir:

  • Ağızı açıp kaparken çene ekleminde gıcırdama sesi ve/veya ağrı
  • Ağız açıklığının azalması
  • Yemek yerken çene ekleminde ağrı
  • Çenenin kilitlenmesi
  • Başta ağrı
  • Kulaklarda çınlama
  • Yüzde ağrı
  • Boyunda ağrı

Belirtileri var mı?

Bu eklemde meydana gelen problemler küçük yaştaki çocuklarda çok fazla belirti vermeyebileceğinden ancak detaylı bir uzman muayenesi sırasında fark edilebilir. Ancak buluğ çağı ile birlikte çocuğun şikayetleri artmaya başlar. Rahatsızlığın sıklığı kız çocuklarında daha çok görülür. Toplumlara göre değişmekle birlikte çocuklarda görülme oranı %90’lara varmaktadır.  Şikayetlerin artması ile birlikte çocuğun ailesi genellikle kulak burun boğaz doktoruna başvurur.

Bu rahatsızlığın nedenleri çok karmaşıktır ve mutlaka ayrıntılı bir muayene sonucu nedenleri ortaya konulabilir. Bu muayene sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri bulguların mutlaka çocuğun yaş dönemi ile ilişkilendirilmesidir.

Çene eklemi patolojileri psikolojik, fiziksel, irsi ve özellikle puberte döneminde hormonal nedenlerle olabilir. Özellikle küçük yaştaki çocukların anksiyete ile baş etme konusunda çok tecrübesizdirler.  Bu nedenle gündüz ya da gece endişe duydukları olaylar nedeni ile dişlerini sıkabilirler. Bu diş sıkma sonucu bu eklemde problemler başlayabilir. Ya da solunum yollarında doğuştan olan bazı problemler bu eklemde rahatsızlıklara neden olabilir. Çocukluk döneminde başlayan romatizma rahatsızlığı gibi sistemik bir rahatsızlık, yanlış yapılmış bir diş dolgusu, dudak yeme gibi kötü alışkanlıklar bu rahatsızlığa neden olabilir. Bunların dışında başka birçok sebepten meydana gelebilecek olan çene eklemi problemlerinin erken teşhisi, ileride geri dönüşü olmayan bu eklem rahatsızlığının tedavisinin erken yaşta yapılması ile çözülebilir.

Tedavi nasıl olur?

Çene eklemi patolojilerinin tedavisinde çocuk diş hekimi nedenleri ortaya koyar. Sonra gerekli tedavinin yapılması için kendi yapacağı çocuğa özgü plakların yanı sıra çocuğu gerekli uzmanlara yönlendirerek rahatsızlığın kökeninin tedavisi için rehberlik yapar.

Bu rahatsızlığın belirtileri ortaya çıkmadan tedavisi hem çocuğun fiziksel gelişiminin sağlıklı olarak sürdürülmesi hem de tedavinin daha kolay olması nedeniyle önemlidir. Üstelik bu rahatsızlık ileri yaşlarda ya da yetişkinlerde yapılan tedavilere göre erken yaşlarda tedaviye daha hızlı cevap verir.

 

 

Tüm hastalıklarda olduğu gibi çene eklemi problemlerinin erken teşhisi de rutin kontrollerde ortaya çıkacağından çocukların kontrol amaçlı muayeneleri en erken yaşta uzman bir diş hekimince yapılmalıdır. Çocukların ilk kontrol muayenelerinin en geç 1 yaşında yapılması gerektiğinin unutulmaması gerekir.

 

Her türlü soru ve muayene için ekibimizle yanınızdayız.

 

Prof. Dr. Ayça Tuba Ulusoy

Çocuk Diş Hekimi Uzmanı

Yummy Teeth Çocuk & Genç

Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

Atakum/Samsun

Devamı..

Çocuklarda en ucuz diş tedavileri neler olabilir?

Çocuklarda en ucuz diş tedavileri neler olabilir?

Her ne kadar ağız-diş sağlığı denildiğinde sadece diş çürüğü ve diş çürüğüne bağlı rahatsızlıklar akla gelse de çocuklarda ağız bölgesinde meydana gelen tek hastalık çürük değildir. Ağız bölgesi insan vücudunda mikroorganizma çeşitliliği açısından en zengin bölge olmak ile birlikte sağlıklı bir ağızda tüm bu mikroorganizmalar birbiri ile denge içerisinde yaşarlar. Ancak bu dengenin bozulduğu ya da ağıza yerleşik floraya yabancı bir mikroorganizma eklendiğinde hastalıklar oluşur. Hastalık oluşturan bu mikroorganizmaların cinsine göre ise ağızda oluşan hasar değişir.

Bu hasarların tedavisinin ise hem maddi olarak hem de çocuğun tedavi öncesi ve tedavi sırasında yaşadığı stresli durum olarak maliyeti oldukça sıkıntı verici olabilir. Üstelik ne kadar pahalı ve başarılı bir tedavi yapılırsa yapılsın hastalığa neden olan sebepler değişmediği sürece hastalığın tekrar edeceği de unutulmamalıdır.

Aileler genellikle özellikle diş çürüğü tedavi edilmesinden bir süre sonra dolgunun düşmesi şikâyeti ile tekrar çocuk diş doktoruna gelirler. Aslında çoğu kez dolgunun düşmesi olarak tarif edilen bu durum çürüğe neden olan beslenme ve ağız temizliğinin yetersizliği sonucu diş ve dolgu arasından dişin tekrar çürümeye başlamasıdır. Bu durum ise aile için diş hekimi ziyaretinin artmasına dolayısıyla tedavi ücretinin sürekli artmasına neden olmaktadır.

Oysa ki en ucuz tedavi çocuk diş hekimi uzmanına hastalıklar oluşmadan önce gidilip, çocuğa özgü risk faktörlerini öğrenerek yaşam koşullarını düzenleyerek hastalık oluşumunu engellemektir. Aynı zamanda düzenli kontrollerde uzman hekiminizin önereceği gerekli koruyucu tedavilerin yaptırılarak daha sonra oluşacak daha pahalı ve çocuk için zorlu olabilecek tedavilerin yapılmasına gerek kalmaz.

Ancak ailelerde bütün çocukların dişlerinde çürük ya da ortodontik bozukluk olacağı inancı oldukça yaygın olduğundan ancak hastalık belirtileri olduğunda tedavi arayışına girerler. Oysa ki hiçbir hastalığın kader olmadığı ve öncesinde alınacak çok basit tedbirler ile bunların önüne geçilebileceği unutulmamalıdır.

Çürük kader değildir

Erken dönemde fark edilen ortodontik bozuklukların tedavisi hem daha ucuz hem de daha kolaydır. Bazen ortodontik bozukluklar ailesel geçişli iken çoğu kez ise yetişkin yutkunma davranışına geçişin aksaması, solunum yollarında oluşan ve özellikle gece nefes almayı engelleyen bazı problemlerin olması gibi erken teşhisle çok kolay tedavi edilecek nedenlerden köken alabilir. Bu ve bunun gibi birçok problem kontrol randevularında teşhis edilir.

Bunların dışında özellikle temas sporları yapan çocuklar bu sporu yapmaları sırasında takılacak ağız koruyucuları, onların ağız ve dişlerinin bu sporu yaparken yaralanmasının önüne geçecektir. Bu ağız koruyucular özellikle üst çenenin daha önde konumlandığı çocuklarda da yapılarak onların ortodontik tedavi başlayana kadar ağız ve çene bölgesini travmalardan korunmasına yardımcı olabilir.

Özellikle çocuk ve gençlerde belirli dönemlerde yaşanan ve yetişkinler açısından fazla önemsenmeyen endişeleri ve kaygıları sonucu gece ya da gündüz dişlerini sıkmalarına oldukça sık rastlanır. Bu durumun teşhisi ise uzman bir çocuk diş hekimi tarafından rutin muayenelerde kolaylıkla yapılabilir. Bu durumun teşhisinin erken dönemde yapılması özellikle çene ekleminin bu sıkmalar sonucu zarar görerek yetişkin dönemde baş ağrılarının oluşmasına, çene kemiklerinin normale göre daha hızlı erimesine ve ağızın bir süre sonra yeterince açılamamasına neden olması gibi sorunların ortadan kaldırılmasında büyük önemi vardır.

Yukarıda bahsedilen rahatsızlıklar dışında daha birçok rahatsızlık kontrol randevularında teşhis edilerek koruyucu tedbirler ile önlenebilir.

 

Her türlü soru ve muayene için ekibimizle yanınızdayız.

Prof. Dr. Ayça Tuba Ulusoy

Yummy Teeth Çocuk & Genç

Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

 

Devamı..

Çocuklarda diş beyazlatma yapılabilir mi?

Çocuklarda diş beyazlatma yapılabilir mi?

Çocuklarda daimî dişlerde renklenmenin birçok nedeni vardır. Örneğin süt dişlerinde meydana gelen bir enfeksiyon, o süt dişinin altında gelişen daimî dişte renklenme yapabilir. Ya da darbe almış bir daimi dişte darbeye bağlı ya da sonrasında yapılmış tedaviye bağlı renklenme olabilir.

Bazen de dişin gelişimi sırasında meydana gelen bir problem sonucu dişte beyaz tebeşir renginden koyu kahverengine kadar değişen tonlarda renk değişikliği olabilir.

Çoğu kez ise düzenli ve doğru diş temizlenmemesine bağlı ya da ortodontik tedavi sonrası 18 yaş altındaki çocukların daimi dişlerinde renklenmeler olabilir.

Bazen ise süt dişleri bazı besin maddelerinin sık tüketilmesi ya da bazı ilaçların sürekli kullanımına bağlı olarak siyaha yakın tonlarda renklenebilir.

Tüm bu ve diğer nedenlere bağlı daimi dişlerde ya da süt dişlerinde meydana gelen renklenmelerin tedavi seçenekleri farklıdır. Tüm bu renklenmelerin çocuk ve gençlerde yarattığı problem sadece estetik değildir. İnsan doğduğu günden itibaren sosyal bir canlıdır ve bulunduğu toplum içerisinde kabul görmek ister. Güldüğü ve konuştuğu zaman görüntüsünden rahatsız olan bir çocuk veya genç toplum içerisindeki varlığından kaygı duyabilir. Bu da onun psikolojik gelişiminde ve sağlığında olumsuz izler bırakabilir. İşte bu nedenle dişlerde çeşitli nedenler ile meydana gelen bu renklenmeler belki çocuğun dişinde ağrı oluşturmaz ama ruhunda acı oluşturduğundan çocuğa özgü uygun ve doğru tedavi seçenekleri ile tedavi edilmelidir.

DİŞ BEYAZLATMANIN ÇOCUKLARA ZARARI VAR MI?

Çocuk ve gençlerde mutlaka uzman bir hekim tarafından doğru ajanlar kullanılarak yapılacak beyazlatma işleminden önce aile ve çocuğun bu tedaviden neler beklediği ve tedavi seçeneklerinin sonucunda neler elde edileceği doğru bir şekilde karşılıklı olarak konuşulmalıdır. Çünkü her diş renklenmesinin oluş nedeni, dişlerin hangi gelişim aşamasında olduğu ve uygulanacak tedavinin o çocuk ve genç için doğru bir tercih olup olmadığı önemlidir. Diş beyazlatma uygulamaları tek bir dişi kapsayabileceği gibi bütün dişleri de kapsayabilir. Seçilecek beyazlatma yöntemleri ise yetişkinlere uygulanan tekniklerle benzerlik gösterse de çoğunlukla kullanılan ajanların ya da tekniklerin çocuğa zarar vermemesi için çocuklar için güvenli olan ajanlar ve yöntemler seçilmelidir.

Doğru şekilde ve bir çocuk uzmanı tarafından seçilmiş diş beyazlatma yöntemi zararlı değil aksine kaybolmuş sağlığın yerine konulduğu gerekli bir tedavi yöntemidir.

ÇOCUKLARDA DİŞ BEYAZLATMASI YAPILMAZSA NE OLUR?

Çocuklarda ve gençlerde diş beyazlatması yapılmamasının çoğu kez estetik ve psikolojik problemlere yol açar. Ağız hijyeni yetersizliğine bağlı meydana gelmiş renklenmeler aynı zamanda gerek süt dişlerinde gerek ise daimî dişlerde olsun beyazlatma işlemi sonrası çocuk ve gençlerde diş fırçalama alışkanlığının oturtulmasında iyi bir sağlamaktadır.

Eğer dişlerde renklenmeye neden olan sebepler diş eti hastalığına da neden olmuş ise bu takdirde bu dişlerin beyazlatma ile birlikte uygun şekilde tedavi edilmesi diş eti hastalığının tedavi edilmesi için de gereklidir.

 

Her türlü soru ve muayene için ekibimizle yanınızdayız.

Prof. Dr. Ayça Tuba Ulusoy

Çocuk Diş Hekimi Uzmanı

Yummy Teeth Çocuk & Genç

Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

Atakum/Samsun

Devamı..

Besinler diş çürüğüne nasıl neden olur?

Diş Çürüğünün besinlerle ilişkisi

Diş çürüğü hatalı beslenme ve ağız temizliğinin yeterli yapılmaması sonucu oluşan bulaşıcı bir hastalıktır. Bulaşıcı olmasının nedeni ise başta streptococcus mutans olmak üzere çürük oluşmasından sorum çeşitli bakteri ve mantarların ağız yolu ile ilk olarak annenin ağzından bebeğin ağzına geçişiyle olur. Bu bakteri ve mantarlar yaşamak ve nesillerini sürdürmek üzere beslenmek zorundadır. Besin maddeleri ise temel olarak karbonhidratlardır.

Karbonhidratlar sadece biz insanların enerji kaynağı değil aynı zamanda diş çürüğüne neden olan mikroorganizmaların da besin kaynağıdır. Çünkü diş çürüğüne neden olan bu mikroorganizmalar karbonhidratlar ile beslenerek asit oluştururlar ve bu asitler de dişlerin çürümesine neden olur.

Diş çürümesine neden olan bu karbonhidratları tanırsak ve bunları çocuklarımızın ne zaman tüketmeleri gerektiğini öğrenirsek, diş çürüğü oluşumunun büyük oranda önüne geçmiş oluruz. Diş çürüğüne neden olan karbonhidratlar temel olarak basit ve kompleks şekerler olarak ikiye ayrılır. Basit şekerler beyaz ve kahverengi şekerde bulunan ve çay şekeri olarak ta bilinen sükroz, meyvelerde bulunan ve meyve şekeri adını da alan fruktoz, balda bulunan früktoz ve glukoz, sütte bulunan ve süt şekeri de denilen laktozdur. Bu maddelerin bulunduğu tüm gıdalar gerek evde yapılmış olsun gerekse marketten alınmış olsun basit şekerleri içerir. Kompleks şekerler ise patates, pirinç, ekmek, buğday gevreği, kuru üzüm, tahıllı yiyecekler gibi besinlerde bulunan nişastadır. Bu her iki şeker de değişik oranlarda çürük oluşumuna neden olur. Basit şekerler çürük yapan mikroorganizmalar tarafından daha çabuk metabolize edilip asit oluşumuna neden olurken, nişasta dişe yapışarak daha uzun süre dişte kaldığı için mikroorganizmalara daha uzun süre asit üretme fırsatı verir.

Bu şekerler içerinde sükroz en çok diş çürüğüne neden olurken ikinci sırada glukoz ve furuktoz en az diş çürüğüne ise laktoz sebep olur.

PEKİ, SÜT BU DURUMDA DİŞ ÇÜRÜĞÜNE NEDEN OLUR MU?

Gerek anne sütünde gerek ise inek sütünde laktoz dışında bulunan protein, kalsiyum ve fosfat ağızdaki asitleri nötralize ettiğinden süt laktoz içermesine rağmen DİŞ DOSTUDUR.

ÇÜRÜK OLUŞUMUNU ENGELLEYEN BESİNLER NELERDİR?

Bazı besinler gerek içerdikleri bazı maddeler ve gerekse fiziksel yapıları gereği çürük oluşumunu engellerler. Örneğin kakao içerisinde bulunan tanin, peynirdeki kazein peptidleri, tahıllardaki fitatlar, yer fıstığında bulunan bir tür protein, sütteki protein, kalsiyum ve fosfor gibi. Bu maddeler mikroorganizmaların ortaya çıkardığı asidi nötralize ederek çürük oluşumunu engellerler. Yani çocuğun çikolata istediği durumlarda kakao oranı yüksek bitter çikolata verilmesi, bal ve reçelle yapılan kahvaltı sonrası peynir yedirilmesi, atıştırmalık olarak fındık fıstık gibi çerezler verilmesi ve içtiği süte ekstra şeker ilave edilmemesi çocuklarda oluşabilecek diş çürüğünü azaltmada stratejik taktikler olabilir.

Bununla beraber et, yumurta, peynir, balık, baklagiller gibi kaliteli proteinler içeren besinler çürük riskini azaltır.

Havuç ve kereviz gibi çiğ sebze ve meyveler ise  şeker içermesine rağmen lifli ve sert olmaları dolayısıyla dişleri temizlerken tükürük oluşumunu uyararak çürük oluşumunu engelleyerek çürük oluşumunu engellerler.

ÇOCUKLARIN HANGİ SAKIZI ÇİĞNEMESİ DİŞ ÇÜRÜĞÜ OLUŞUMUNU ENGELLER?

Şekersiz sakızlar dişleri mekanik olarak temizledikleri ve tükürük oluşumunu engelledikleri için çürüğe karşı özellikle karbonhidratlı beslenme sonrası önerilir. Ancak bunların tadının olmaması bu sakızların çocuklar tarafından kabul edilmemesine neden olur.

Piyasada bulunan ve içeriğinde bir tür şeker değişkeni olan ksilitol olan sakızlar ise hem çocukların hoşuna gitmesi nedeniyle hem de bu şeker değişkeninin mikroorganizmalar tarafından metabolize edilip asit oluşturmaya izin vermemesi nedeniyle çocuklar için uygun alternatiflerdir. Bu şeker değişkeni nuş ağacı, böğürtlen, çilek, yeşil salata, karnabahar, erik, fıstık, muz ve mantarda doğal olarak bulunup aynı zamanda ağızdaki mikroorganizma sayısını da azalttığı birçok bilimsel çalışma ile ispatlanmıştır.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ (DSÖ), diş çürüklerinin önlenmesinde basit şekerlerin miktar ve kullanım sıklığının azaltılmasının altını çizerek, yiyeceklerin doğal yapısında bulunan şeker dışında üretim aşamasında ekstra şeker eklenmemesinin bu kronik hastalığın çocuklarda oluşmamasında büyük öneme sahip olduğunu belirtmektedir.

Her türlü soru ve muayene için ekibimizle yanınızdayız.

Prof. Dr. Ayça Tuba Ulusoy

Çocuk Diş Hekimi Uzmanı

Yummy Teeth Çocuk & Genç

Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

Atakum/Samsun

 

Devamı..

Diş çürüğünü önlemek için kullanılan flor çocuklarda zekâ geriliğine neden olur mu?

Flor nedir?

Flor doğal bir element olup denizlerde, deniz ürünlerinde, içtiğimiz çayda ve birçok besinde bileşik olarak bulunmaktadır. Florun organik ya da inorganik bileşenleri yaklaşık 60 yıldır diş çürüklerinin engellenmesi amacıyla kullanılmaktadır. Florun diş çürüğünü önlemek için kullanım şekilleri farklılık göstermektedir. Dişler sürmeden önce suların, tuzların veya sütlerin florlanması ile uygulanan flor, diş sert dokularındaki kalsiyum ile bağlanarak çürüğe karşı daha dayanıklı bir mine oluşumunu sağlamaktadır.  Özellikle az gelişmiş ülkelerde içme sularının florlanması ile sistemik flor özellikle çocukluk çağında kronik bir hastalık olan çürükten korunmada kullanılan bir halk sağlığı uygulamasıdır. Bununla birlikte güncel bilimsel araştırmalar diş çürüğünden korunmada düzenli olarak florlu diş macunlarının ve flor verniğinin kullanılmasının ağız içinde florun daha uzun süre bulunmasını sağladığı böylece diş minesinin güçlendirilmesi, başlangıç halinde bulunan çürüklerin durdurulması ve ağız içerisinde çürük yapan bakterilerin yaşamalarını engelleyerek çürüğe karşı sistemik uygulamadan çok daha etkili olduğunu göstermektedir.

Diş macunu ve flor

Diş macunlarına ek olarak özellikle çürük oluşma riski fazla olan çocuklarda vernik şeklinde diş hekimi tarafından uygulanan florun çocukları çürükten korumada oldukça etkili olduğu dünya çapında yıllardır yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Ancak flor vernikleri de oldukça çeşitlidir. Bu amaçla çocuk diş hekimi çocuğun dişlerine bakarak hangi flor verniğinin o çocuk için uygun olduğuna karar vermelidir.

Ancak son yıllarda florun çocuk sağlığına özellikle de zekâ üzerine olumsuz etkileri konusunda oldukça yanlış bilgiler bulunmaktadır. Florun yüksek dozlarda sistemik olarak alınmasının gelişmekte olan dişlerde ve sindirim yolu sisteminde olumsuz etkileri zaten bilinmektedir. Bu durum özellikle içme sularında çok yüksek oranda flor bulunan bölgelerde görülmektedir. Toplumda flora karşı oluşan bu yanlış bilginin asıl kaynağında da özellikle Çin, Hindistan gibi bazı ülkelerin içme sularında yüksek oranda flor bulunan bölgelerinde yapılan çalışmalara dayandığı görülmektedir. Üstelik bu yanlış bilgiler çürük oluşma riski yüksek olan çocukların bu önleyici tedaviye ulaşmasını engellemesi açısından da oldukça tehlikelidir.

2022 yılında basılan ve bugüne kadar flor kullanımının çocukların zekâ seviyesine etkilerini ortaya koyan tüm bilimsel çalışmaların incelendiği ve bilim dünyasında güvenilirliği en çok kabul edilen dergilerden birinde yayınlanan çalışmada bugüne kadar normal flor miktarının çocuklarda herhangi bir zihinsel rahatsızlığa neden olmadığını göstermiştir.

(Do LG, Spencer AJ, Sawyer A, Jones A, Leary S, Roberts R, Ha DH. Early Childhood Exposures to Fluorides and Child Behavioral Development and Executive Function: A Population-Based Longitudinal Study. Journal of Dental Research. 2022 Oct 9:00220345221119431.)

Üstelik özellikle çocuk diş hekimi uzmanlarının kliniklerinde uyguladıkları flor verniklerinin yutulma riski olmaması nedeniyle zaten zararı olmadığı aksine özellikle doğru flor bileşiminin vernik olarak kullanılmasının çocukların kabul etmesi daha zor olan dolgu veya çekim gibi tedavilere göre başlangıç halindeki çürüklerini durdurması açısından daha kolay bir tedavi seçeneği olduğu bilinmelidir. Üstelik bu uygulamalar maddi olarak daha ucuz olduğundan çocuğun konforu kadar aileler açısından da daha faydalı olmaktadır.

Doğru bilgilerin doğru kaynaklardan öğrenilmesi, yanlış bilgilerin çocuğunuzda meydana getirebileceği zararları engeller. Çocuğunuz için hangi flor uygulamasının doğru olacağını öğrenmek için henüz ağzında çürük oluşmadan uzman bir çocuk diş hekimine danışmanız çürük gibi bir hastalığın meydana getireceği ağrı, korku ve diş kaybından hayattaki en değerli varlıklarımız olan çocuklarımızı koruyacağını unutmamak gerekir.

 

Her türlü soru ve muayene için ekibimizle yanınızdayız.

Prof. Dr. Ayça Tuba Ulusoy

Çocuk Diş Hekimi Uzmanı

Yummy Teeth Çocuk & Genç

Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

Atakum/Samsun

Devamı..

Anne sütü diş çürüklerine neden olur mu?

Anne sütü diş çürüklerine neden olur mu?

Süt dişlenme döneminde özellikle ön bölge dişlerde görülen çürüklere Erken Çocukluk Çağı Çürükleri denir. Bu durumun oluşmasında birçok faktör rol oynamaktadır. Bunların başında bebeğe anne ya da bakıcı tarafından bulaştırılan çürük yapıcı mikroorganizmalardır. Anne ya da bakıcının ağız temizliği ne kadar uygun şekilde yapılıyor, ağızlarında çürük ve diş eti hastalıkları bulunmuyorsa bebeğe bu mikroorganizmaların bulaşma riski azalır. Bu mikroorganizmalar tükürük yoluyla geçtiğinden bebeğin dudaktan öpülmesi, ortak kaşık kullanılması gibi davranışlar mutlaka engellenmelidir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) annelerin bebeklerini ilk altı ay sadece anne sütüyle, 6 ay- 2 sene arası ise anne sütü ve ek gıda ile birlikte beslemeleri gerektiğini söylemektedir. Çünkü anne sütünün çocuğun fiziksel ve zihinsel sağlığı üzerine oldukça büyük faydaları vardır. Uzun yıllar anne sütü içerdiği süt şekeri (Laktoz) nedeniyle diş çürüğüne neden olduğu bu nedenle de anne sütünün 12 aya kadar kullanılmasının doğru olduğuna inanılmış ama daha sonra yapılan bilimsel çalışmalar bu Erken Çocukluk Çağı Çürüklerinin oluşumunda anne sütündense gece uyurken verilen biberonun daha etkili olduğunu ortaya koymuştur. Ağız sağlığı açısından bakacak olursak anne sütü alan çocuklarda genel sağlığa ek olarak diş ve çene yapılarında bozukluk görülme riski de biberon kullanan çocuklara göre oldukça düşük bulunmuştur.

 

 

Erken Çocukluk Çağı Çürüklerinin oluşumundaki diğer önemli etken

Erken Çocukluk Çağı Çürüklerinin oluşumundaki bir diğer etken ise çocuğa sık aralıklarla karbohidrat verilmesidir. Bu fermente olabilen karbohidratlar ağızda bulunan çürük yapıcı bakterilerin sayısının daha çok artmasına ve daha fazla diş çürüğü oluşmasına neden olmaktadır. Özellikle biberon içerisine konulan süte bal ve pekmez gibi tatlandırıcıların konulması, ek gıdanın fermente olabilen karbohidratlar içermesi çürük oluşumunu hızlandırır. Ailelerin düştüğü diğer bir tuzak ise evde hazırladıkları ve karbohidrat içeren gıdaların sağlıklı olduğunu düşünmeleridir. Kek, puaça, kurabiye gibi gıdalar nerede yapılırsa yapılsın çürük oluşumuna neden olur. Üstelik bu gıdaların içerisine doğal diye konulan bal ve pekmez bu gıdaların çürük yapma potansiyelini de arttırır.

Erken Çocukluk Çağı Çürüklerinin oluşumundaki diğer önemli etken ise, düzenli ve doğru ağız temizliğinin yapılmamasıdır. Dişlerin temizliği ilk dişlerin sürdüğü bebeğin yaklaşık 6 -7 aylıkken başlamalıdır. Bu temizlik parmak fırça ya da yeni doğan fırçası ile yapılabileceği gibi eczaneden temin edilebilecek steril gazlı bezin su ile ıslatılarak diş yüzeylerinin temizlenmesi ile de yapılabilir. Bu dönemde yani bebeğin ilk dişinin sürdüğü dönemde mutlaka çocuk diş hekimi uzmanına bebek götürülmelidir. Bu randevuda uzman hekim aileden bebeğin bakımı ile ilgili ayrıntılı bilgi alır ve bu bilgilere dayanarak çürük oluşmaması için gerekli o bebeğe özgü tedbirleri alır. Aileye diş temizliğinde fırça ile birlikte nasıl bir macun kullanması gerektiğini söyler.

Bu ana nedenlerin yanında çocuğun tükürüğünün yapısı, savunma sistemi ve diş sert dokularında bozukluk olup olmaması gibi nedenler de bu çürüklerin olmasına zemin hazırlar. Ama Erken Çocukluk Çağı Çürüklerinin en temel nedenleri gece biberon ile bebeğin uyuması, anneden çürük yapıcı mikroorganizmaların geçmesi ve ağız temizliğinin doğru ve düzenli bir şekilde yapılmamasıdır.

Çocuk diş hekimi uzmanı Erken Çocukluk Çağı Çürüklerinin varlığında aileye en doğru ve kolay çözüm yollarını önerir. Burada tedavi planının mutlaka o çocuğa özgü olmasına dikkat etmek gerekir. Bu durumda çocuğun yaşı ve genel durumu da hesaba katılarak bu çürüklerin ilerlemesini durduran tedavilerin uygulanması bazen tüm çürük dişlerin tedavi edilmesinden daha doğru bir tedavi kararı olabilir.

Erken Çocukluk Çağı Çürüklerini önleme ve tedavisi için mutlaka uzman bir çocuk diş hekimine danışmanız sizin ve çocuğunuzun yaşam konforunu arttıracağını unutmayın.

Her türlü soru ve muayene için ekibimizle yanınızdayız.

Prof. Dr. Ayça Tuba Ulusoy

Yummy Teeth Çocuk & Genç

Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

Devamı..

Çocuklarda diş çürüğü hakkında bilmeniz gerekenler.

Dişlerin çürük olarak çıktığını mı düşünüyorsunuz?

Diş çürüğü ağzın sağlıklı durumunun bozulmasına neden olan enfeksiyona bağlı bulaşıcı bir hastalıktır. Diş çürüğünün oluşabilmesi için dişin ağız içerisinde sürmüş olması, ağız içerisinde çürük yapıcı mikroorganizmaların bulunması ve bu mikroorganizmaların beslenebileceği yiyeceklerin düzenli olarak yenilmesi gerekmektedir. Bazı aileler çocuklarının dişlerinin çürük olarak sürdüğünü söylerler. Aslında bunun nedeni diş çürüğünün ilk görüntüsünün beyaz renkte olması daha sonra çürüğe neden olan yanlış beslenme, dişlerin mikroorganizmalardan korunması için yapılması gereken düzenli fırçalama yapılmamaya devam edildiğinde bu beyaz renkte bulunan çürükler kahverengi veya siyah renkte çukurlara dönüşürler. Düzenli çocuk diş hekimine gelen çocuklarda bu çürükler beyaz renkte iken uzman çocuk diş doktoru tarafından fark edilerek gerekli önlemler alınır ve siyah çukurlara dönüşmesi engellenebilir. Özet olarak dişler sürmeden önce çürümezler. Sadece beyaz renkte oluşan çürüğün ilk görüntüsü anne ve baba tarafından fark edilmediği için çürüğün birden oluştuğu sanılır. Diş çürüğünün oluşabilmesi için dişlerin mutlaka sürmüş olması gerekir.

 

Dişlerin üzerinde görülen tüm renklenmeler çürük değildir!

Bazen dişler sürerken üzerlerinin sarı, kahverengi veya siyah renkte olduğu görülebilir. Bu durum daha çok daimi dişlerde görülür. Bunlar aslında dişlerin çene içerisinde oluşumu sırasında genetik ya da diş oluşumuna zarar veren çeşitli dış koşulların neden olduğu gelişimsel bozukluklardır. Bazı durumlarda beslenmeye bağlı ya da bazı ilaçların kullanımına bağlı özellikle süt dişlerinin üzerinde renklenmeler de olabilir. Bu durum çocuk kaç yaşında olursa olsun estetik kaygıların oluşması veya çocuğun arkadaşları tarafından dalga geçileceği korkusuyla sosyal fobiler geliştirmesine neden olabilir.  Aileler tarafından bu durum diş çürüğü ile karıştırılabilir. Bu durumda aile mutlaka çocuk diş hekimine başvurmalı ve bu durumun neden oluşmuş olabileceği ve neler yapılması gerektiği konusunda bilgi alınmalıdır. Çocuk diş hekimine erken başvurulması bu tip durumlarda tedavinin çok daha kolay ve daha az maliyetli olmasını sağlayacağından çocuk ve aileye büyük konfor sağlar.

Diş çürüğü genetik olabilir mi?

Diş çürüğü genetik bir hastalık değil mikroorganizmalar tarafından oluşan bulaşıcı bir hastalıktır. Dolayısıyla aileden çocuğa çürük genetik olarak değil mikroorganizmalar ve doğru olmayan yaşam biçimiyle davranışsal olarak geçer. Mikroorganizmalar bebeklik döneminde dişler henüz sürmeden önce anne ya da bakıcının bebeğin sütünün sıcaklığına bakmak için biberonu kendi ağzına değdirmesi ile, dudaktan öpülmesi ile ya da yere düşen emziğin annenin kendi ağzına alarak temizlemesiyle geçer. Çocuk aile ile aynı yaşam koşullarında yaşadığından, aile bireylerinin düzenli diş fırçalama alışkanlıklarının olmaması veya çürüğe neden olan beslenme alışkanlıklarının olması çocukta da aynı davranış biçiminin olacağı anlamına gelmektedir. Kısacası aile tarafından bulaştırılan çürük yapan mikroorganizmaların yine ailenin yanlış davranış modelini çocuklarında da sürdürmesi ile çocukların dişleri çürümektedir. Bu nedenle mümkünse çocuk doğmadan önce ya da doğduktan hemen sonra anne ve babanın çocuk diş doktoru ile görüşüp çocuklarında diş çürüğü oluşmaması için kendi yaşam koşullarını nasıl değiştirmeleri gerektiğini öğrenmeleri büyük önem taşır.

Bebeklerin diş çürüğü oluşumuna özellikle yatkın oldukları dönemlere dikkat!

Diş çürüğüne neden olan mikroorganizmalar anne ya da bakıcı tarafından çocuğa dişler sürmeden önce bulaştırılabileceği gibi bebekte özellikle süren süt dişlerinin arttığı 19-31. aylarda bulaşma ihtimali daha çok artmaktadır. Bu nedenle annenin kendi ağız sağlığına dikkat etmesi ve bebeğe bu mikroorganizmaları bulaştırmamak için azami özeni göstermesi çok önemlidir.

 

“Kendi hatalı yaşam şeklimizi düzeltmeden çocuklarımızı hastalıklardan korumamız mümkün değil.”

Her türlü soru ve muayene için ekibimizle yanınızdayız.

Prof. Dr. Ayça Tuba Ulusoy

Yummy Teeth Çocuk & Genç

Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

 

 

 

Devamı..