Sık Sorulan Sorular

Anne sütünün diş çürüttüğü ve bu yüzden erken bırakılması gerekliliği çoktan çürütülmüş bir bilgidir. Eskiden "biberon çürüğü" olarak ta adlandırılan ve özellikle ön bölge süt dişlerinde görülen bu çürüklerin nedeni yanlış beslenme ve yetersiz diş temizliğidir. Anne sütü diş çürütmez aksine içerdiği bağışıklık hücreleri ile diş çürüğüne karşı korur. Ayrıca anne ve benek arasındaki güvenli bağlanma açısından da oldukça önemlidir. O nedenle beneğinizi 2 sene gönül rahatlığıyla emzirebilirsiniz.

Diş macunu çocuk tükürmeyi öğrenene kadar yaklaşık 3-4 yaşına kadar kullanılmamalıdır. Bu süreçte sadece su ve fırça ile günde iki kere fırçalama devam ettirilir. Tükürmeyi öğrendikten sonra ise yaşına uygun bir macun pirinç tanesinden büyük olmayacak miktarda fırçaya sürülerek fırçalama yapılabilir. Bununla birlikte çürük riski yüksek çocuklarda 3-4 yaşına kadar yutulmasında sakınca olmayan macunlar çocuk diş hekiminin tavsiyesi ile kullanılabilir. Bu konuda lütfen hekiminizden bilgi alın.

Bebeklerin diş temizliği ilk dişlerin ağızda görülmesiyle başlamalıdır. Fırçalama mutlaka en az günde bir kere bebeğin beslenmeleri sonrasında olmalıdır. Bu amaçla kullanabileceğiniz normal ya da elektrikli diş fırçaları olduğu gibi steril bir gazlı bezi sadece ıslatarak ta kullanabilirsiniz. Bebeklerin dişlerini fırçalamak sadece onları diş çürüklerinden korumaz aynı zamanda ağız içindeki bakteri ve mantar sayısını azaltarak ağız yolu ile geçen hastalıklardan korur. Diş çıkarma döneminde ise dişetlerine masaj yaparak bebeğinizi rahatlatır.

Çocuklar için seçilecek diş fırçasının kılları çok yumuşak ve hepsi aynı boyda olmalıdır. Büyüklüğü konusunda ya yaşına göre satılan diş fırçalarından alınmalı ya da pratik bir ölçüm olan serçe parmağın ilk boğumuna gelecek kadar fırça başının uzun olması gerekir. Dırça kıllarının aynı boyda, yumuşak ve fırça başının çocuğun ağzına uygun büyüklükte olması el maniplasyonu henüz gelişmemiş çocukların dişetine zarar vermeden dişlerin tüm yüzeylerine ulaşmasına olanak tanır.