Prof. Dr. Ayça Tuba ULUSOY

Çocuk & Genç
Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

Genel Anestezi

Çürüklerin dolgusundan kanal tedavisine, diş çekimi benzeri ağrılı işlemlerin tümünü kapsar. Tek seansta bütün işlemlerin bitirilmesi ve çocuğun yıpranmasının önüne geçmektir.

Ağız Ve Diş Travmaları

Çocukluk çağında çok sık karşılaşılan önemli sorunlardan biri de travmatik yaralanmalardır. Hastanın yaşı, yaralanmanın derecesi, bölgesi, ilgilendirdiği dokular ve hastanın genel durumu dikkate alınarak tedavi yapılır.

Kanal Tedavisi

Süt dişler daimi dişlere rehber niteliğindedir. Bu yüzden bakımı çok önemlidir. Alltan gelen daimi dişe herhangi bir zarar vermediği sürece süt diş mutlaka ağızda tutulmalıdır. Bu süreyi uzatmak adına da gerekiyorsa süt dişe kanal tedavisi yapılmalıdır.

Diş Çekimi

Çekilmesi gereken bir dişin de ağızda tutulması süt dişlerinin altından gelecek olan daimi dişlerinin tomurcuklarına zarar verebileceği gibi genel sağlığı yönünden vücudunda sürekli bir enfeksiyon kaynağı olarak çocuğun genel sağlığını da olumsuz etkilemektedir.

Kötü Ağız Alışkanlıkları

Parmak ve yalancı meme emme, Dil itimi ve yanlış yutkunma, Dudak emme ve dudak ısırma, Tırnak ısırma ve yeme, Ağızdan solunum, Diş sıkma gibi alışkanlıklardan çeşitli apereyler yardımı ile kurtulmak mümkündür.

Diş Estetiği

Çocuk/Genç hastalarda diş estetiğini her yaştan hasta kolaylıkla yaptırabilmektedir. Lakin yapılacak olan diş estetiğine bağlı olarak yaş aralığı değişkenlik gösterebilir.